Camtasia Studio

Funkcje programu Camtasia Studio

Program umożliwia dokonanie zrzutu wideo w trzech etapach:

 1. Nagrywanie
 2. Edycja
 3. Publikacja

Szczegółowy opis każdego z etapów.

Nagrywanie

Z elastycznymi ustawieniami nagrywania programu Camtasia Studio, istnieje możliwość wyboru przechwycenia pełnego ekranu, okna lub obszaru. Można dołączyć ścieżki muzyczne, nagrania z mikrofonu, nagrania audio z komputera, oraz dodać nagranie z kamery PC za pomocą funkcji Picture In Picture. W ten sposób osiągnie się efekt fachowego zrzutu wideo.

Wtyczka do PowerPoint

Pasek narzędzi wewnątrz PowerPoint umożliwia nagrywanie prezentacji jednym kliknięciem, zarówno przy prezentowaniu, jak i z własnego biurka.

SmartFocus

SmartFocus, wyłączna technologia firmy TechSmith, umożliwia śledzenie miejsc, w których zachodzi akcja w nagraniu. Przy produkcji wideo robi zbliżenie na obszary, które trzeba dokładnie pokazać

Edycja

Narzędzia obróbki nagranego zrzutu wideo.

Objaśnienia

Nakładanie efektów graficznych na nagranie, aby zwrócić uwagę odbiorców. Istnieje możliwość dodania linku do zewnętrznej strony internetowej, lub odnośnika by przeskoczyć do innego fragmentu filmu.

Efekty kursora

Podświetlenie ruchów kursora oraz kliknięć myszką by ułatwić widzom odbiór prezentacji

Biblioteka

Biblioteka zawiera profesjonalnie zaprojektowane składniki, które można umieścić w filmie na zasadzie „przeciągnąć i upuścić”. Jest również miejscem do przechowywania objaśnień, slajdów tytułowych i innych składników stworzonych przez użytkownika do ponownego użytku i rozpowszechniania.

Klipy tytułowe i przejścia

Funkcja umożliwiająca łatwe utworzenie tytułu filmu oraz przejścia między ujęciami. Dostępne jest ponad 20 różnych efektów płynnego przejścia z ujęcia na ujęcie

Tworzenie napisów poprzez funkcję Speech-to-Text

Camtasia Studio jest w stanie automatycznie zamienić nagrane w pliku audio przemówienie na 508 zgodnych stałych lub wyłączalnych tekstów. Dzięki możliwości „uczenia się” głosu użytkownika, wraz z używaniem funkcji, opisy będą coraz lepiej dobierane.

Istnieje możliwość tworzenia własnych tekstów oraz importowania plików transkrypcji SRT i SMI.

Sondaż

Umożliwia zadawanie pytań widzom, co odebrali w filmie. Umożliwia w łatwy sposób umieszczanie sondaży w dowolne miejsce zrzutu wideo.

Spis treści oraz wyszukiwanie

Funkcja programu Camtasia Studio, Spis treści, umożliwia widzom przeskakiwanie do fragmentu nagrania, który jest aktualnie potrzebny. Przy nagrywaniu prezentacji PowerPoint Camtasia Studio automatycznie wykorzysta tytuły slajdów do stworzenia spisu treści.

Pasek wyszukiwania jest umieszczony bezpośrednio powyżej spisu treści, przez co można wyszukać i przeskoczyć do dowolnego słowa występującego w prezentacji.

Importowanie mediów

Camtasia Studio umożliwia dołączenie do projektów cyfrowe pliki wideo, zdjęć, muzyki i animacji.

Publikacja

Ostatnim krokiem tworzenia zrzutu wideo jest rozpowszechnianie go wśród odbiorców. Camtasia Studio ma funkcje ułatwiające to zadanie.

Umieszczenie na YouTube oraz Screencast.com

Za pomocą jednego kliknięcia film zostanie umieszczony na YouTube lub stronie firmy TechSmith zajmująca się przechowywaniem filmów- Screencast.com.

Dostępne formaty zapisywania:

 • MP4/FLV/SWF – formaty kompatybilne z Flash player
 • M4V – kompatybilny z iPad/iPod/iPhone/iTunes
 • AVI do CD/DVD/exportowanie bezstratne
 • WMV kompatybilne z Silverlight
 • MOV dla QuickTime
 • RM- RealMedia
 • Animacja GIF
 • MP3- plik audio