Camtasia for Mac

Funkcje programu Camtasia for Mac

Program umożliwia dokonanie zrzutu wideo w trzech etapach:

  1. Nagrywanie
  2. Edycja
  3. Publikacja

Szczegółowy opis każdego z etapów.

Nagrywanie

Z elastycznymi ustawieniami nagrywania programu Camtasia for Mac, istnieje możliwość wyboru przechwycenia pełnego ekranu, okna lub obszaru. Można dołączyć ścieżki muzyczne, nagrania z mikrofonu, nagrania audio z komputera, oraz dodać nagranie z kamery video za pomocą funkcji Picture In Picture. W ten sposób osiągnie się efekt fachowego zrzutu wideo.

Nagrywanie i importowanie zawartości

Po uruchomieniu aplikacji, strony internetowej lub prezentacji Keynote którą chce się umieścić w zrzucie wideo zostanie nagrana każda interakcja i wydarzenie na ekranie. Działanie programu można porównać do ustawienia kamery przed komputerem, z tą różnicą że jakość jest dużo wyższa.

SmartFocus

W trakcie nagrywania widoku na ekranie, SmartFocus, wyłączna technologia firmy TechSmith, umożliwia śledzenie szczegółów, takich jak rozmiary i położenie okna, napisy wprowadzane z klawiatury oraz kliknięcia myszką. Przy edycji filmy SmartFocus pozwala zaoszczędzić czas automatycznie robiąc zbliżenie na obszary, które trzeba dokładnie pokazać- utrzymuje czytelność tekstu i ostrość detali, nawet gdy zmniejszy się rozmiary filmy by zmieścił się na iPhone.

Edycja

Profesjonalne narzędzia obróbki nagranego zrzutu wideo.

Dodawanie efektów wizualnych

Dodawanie płynnych przejść, ruchu i dodatków wizualnych opiera się o prosty mechanizm „przeciągnąć i upuścić”. Istnieje również do wyboru kilkadziesiąt gotowych do użycia efektów (wraz z możliwością edycji ich parametrów) przez co można stworzyć bardzo rozbudowaną animację.

Tworzenie filmów z profesjonalnym wykończeniem

Można uatrakcyjnić i wykończyć filmy ruchami przejściowymi i efektami wizualnymi. Zbliżenie, zgaszenie, oddalenie, obrót, przesunięcie i inne. Dzięki tym łatwym narzędziom wykańczającym programu Camtasia for Mac, można stworzyć fachowo obrobiony film po naciśnięciu przycisku „Record”.

Prosta manipulacja elementów na Płótnie Nagrania

Za pomocą elastycznego płótna Camtasia for Mac, można w prosty sposób wykadrować film oraz zmienić rozmiar jego elementów, edytować efekty i nimi manipulować, oraz zmienić rozdzielczość filmu.

Dodawanie tekstu i kształtów dla ułatwienia przekazania treści

Dodawanie komentarzy tekstowych, dymków, strzałek i innych elementów objaśniających do filmów ułatwia widzom odebranie treści filmu. Można efektów użyć by wskazać szczegóły albo dodać szczegóły pominięte w czasie nagrywania.

Dodawanie własnych napisów

Stałe lub wyłączalne napisy

Wyłączalnych napisów można nie wyświetlać jeżeli nie są potrzebne, zaś stałe są „wypalone” na filmie. Przy tworzeniu filmu można zdecydować którą opcję wybrać. Obydwie są proste w użyciu w Camtasia for Mac.

Automatycznie generowany spis treści

Funkcja programu Camtasia for Mac, Spis treści, umożliwia widzom przeskakiwanie do fragmentu nagrania, który jest aktualnie potrzebny. Obecnie Camtasia for Mac używa tytuły slajdów do automatycznego stworzenia spisu treści. Można później edytować, oraz dodawać lub usuwać elementy spisu jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wyszukiwanie kluczowych zawartości

Pasek wyszukiwania jest umieszczony bezpośrednio powyżej spisu treści, przez co można wyszukać i przeskoczyć do dowolnego słowa występującego w prezentacji.

Publikacja

Camtasia for Mac umożliwia bardzo proste rozpowszechnianie filmów.

Bezpośrednie umieszczenie na YouTube

Camtasia for Mac umożliwia bezpośrednie wysłanie zrzutu wideo na konto użytkownika YouTube. Program również automatycznie poda link do filmu i kod do umieszczenia go na stronie internetowej.

Darmowy hosting filmu

Na Screencast.com można umieścić do 2 GB filmów bezpłatnie, zachowując oryginalną jakość. Po załadowaniu, można skopiować i wkleić link do filmu i kod do umieszczenia go na stronie internetowej podany przez Screencast.com i rozpowszechniać nagranie przez Email, Twitter, wpis na blogu i innych.

Obrobienie filmu by był przyjazny dla urządzeń mobilnych

Poręczne ustawienia Camtasia for Mac umożliwiają stworzenie filmów wysokiej jakości do odtworzenia na urządzeniach mobilnych. Wystarczy wybrać urządzenie, a film zostanie zapisany w prawidłowej rozdzielczości i formacie. Opcje QuickTime są również wbudowane.

Rozpowszechnianie w sieci w High Definition

Program daje możliwość wyeksportowania pliku jakości HD, wraz z kodem HTML potrzebnym do umieszczenia na stronie internetowej, aby go móc odtworzyć na dowolnej przeglądarce z Flash. Kodowanie H.264 daje wysoką jakość filmu. Zapisanie pliku we Flashu daje możliwość umieszczenia go wszędzie.